Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co towarzyszy góralom w domostwie, umila życie a także daje wesołość swym zabawnym brzmieniem.

Muzyka góralska ma wiele wspólnych przymiotów z muzyką innych regionów Polski. Jej autorzy są nieznani i powstaje spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych pragnień i instynktów artystów oraz wykonawców. Opowiada ona o tym co góralom bliskie - o ukochanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z wesołych przyśpiewek. Nie mogło braknąć w niej elementów miłosnych, czy przekomarzań się chłopaka z dziewką.
wokalistka
Napisał: Crosa
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła umiłował sobie cudowny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, by spacerować po górskich szlakach, lecz także aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka uważana jest za ponadczasowy detal tradycji ludowej, przenoszonej z pokolenia na pokolenia, bez zapisów nutowych ale w oryginalnej postaci "ze słuchu". Bywa, że w pobliskich wioskach takie same melodie i piosenki gra się i śpiewa nieco inaczej.

Kolejne treści

Niejedna kobieta śni o tym, żeby prezentować się ładnie - stroi się, robi makijaż i zakłada biżuterię

śpioszki
Kanony piękna zmieniały się w ciągu ostatnich lat, jednak kilka kwestii jest bezspornie wciąż na czasie - chodzi najbardziej o elegancki umiar i styl.


Piękna muzyka góralska do dziś asystuje góralom w domostwie, w karczmie, rozwesela życie a również daje radość swym pogodnym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy zobaczyć na przeglądach, a również w karczmach i niektórych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano również komplet 3 gęśli i basów, ale uznano marne brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, temu odrzucono ów skład. Niejednokrotnie w czasie pokazów prymista wymienia skrzypce na złóbcoki to znaczy na gęśle. Przede wszystkim na weselach można napotkać zespoły góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. To - ciekawe www - też się może przydać.

Coraz częściej spotyka się połączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najbardziej znanymi zespołami, które wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Bardzo często składy zespołów są wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: sprzęt oświetleniowy), w w jakich grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi polot muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie. Od najmłodszych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej doceniany jest prymista, który grywa melodię prowadzącą. Od prymisty i jego odrębności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On głównie układa zestaw "muzyki". Poza tym, w dawnej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.
21/03/03, 07:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.