Piękna i tradycyjna muzyka góralska jako coś co towarzyszy góralom w domostwie, umila życie a także daje wesołość swym zabawnym brzmieniem.

Muzyka góralska ma wiele wspólnych przymiotów z muzyką innych regionów Polski. Jej autorzy są nieznani i powstaje spontanicznie, wynika z codzienności, z naturalnych pragnień i instynktów artystów oraz wykonawców. Opowiada ona o tym co góralom bliskie - o ukochanych Tatrach, przygodach harnasiów i o kłusowniczych wyprawach lub po prostu składa się z wesołych przyśpiewek. Nie mogło braknąć w niej elementów miłosnych, czy przekomarzań się chłopaka z dziewką.
wokalistka
Napisał: Crosa
Na podstawie: http://www.flickr.com
Sam Karol Wojtyła umiłował sobie cudowny śpiew i grę górali. Przyjeżdżał w góry nie tylko po to, by spacerować po górskich szlakach, lecz także aby ucieszyć uszy nutami góralskimi. Muzyka uważana jest za ponadczasowy detal tradycji ludowej, przenoszonej z pokolenia na pokolenia, bez zapisów nutowych ale w oryginalnej postaci "ze słuchu". Bywa, że w pobliskich wioskach takie same melodie i piosenki gra się i śpiewa nieco inaczej.

Kolejne treści

Buty dla kobiet - co kupić na nadchodzący sezon

sandały
Napisał: McArthurGlen Designer Outlets
Na podstawie: http://www.flickr.com
Wiosna nadciąga, w związku z tym czas pomyśleć o nowiutkich butach właściwych do tej pory roku. W marketach posiadamy potężny wybór, na co wskutek tego się zdecydować, tak aby wyglądać atrakcyjnie? Wszyscy doskonale wiemy, iż przez porządnie dobrane dodatki do stroju zdołamy wyróżniać się spośród tłumu nawet będąc przyodzianym "od stóp do głów" na kolor czarny.


Piękna muzyka góralska do dziś asystuje góralom w domostwie, w karczmie, rozwesela życie a również daje radość swym pogodnym brzmieniem. Przedstawienie zespołów góralskich możemy zobaczyć na przeglądach, a również w karczmach i niektórych ośrodkach wypoczynkowych. W XIX wieku powstawały kapele ze skrzypiec oraz basów. W XX wieku wymienił się skład na trzy skrzypce (prym i 2 sekundy) i basy. Używano również komplet 3 gęśli i basów, ale uznano marne brzmienie gęśli porównując ze skrzypcami, temu odrzucono ów skład. Niejednokrotnie w czasie pokazów prymista wymienia skrzypce na złóbcoki to znaczy na gęśle.

Pragniesz poczytać więcej na ten temat - z pewnością przypadnie Ci do gustu bieżąca notka (http://www.notowaniagpw.pl/analiza-spolek/), którą stworzyliśmy z myślą o Tobie. Po więcej szczegółów wejdź w link.

Przede wszystkim na weselach można napotkać zespoły góralskie wraz z perkusją lub gitarą, a też instrumenty dęte i akordeon. To - ciekawe www - też się może przydać.

Coraz częściej spotyka się połączenie nut góralskich z muzyką rozrywkową. Najbardziej znanymi zespołami, które wykorzystują tę ewentualność są Zakopower, Trebunie Tutki oraz Baciary. Bardzo często składy zespołów są wzmocnione na konieczności estradowe (wykorzystują takie akcesoria: sprzęt oświetleniowy), w w jakich grają np. 2 prymy, 3 sekundy i 2 basy. Górale mają we krwi polot muzyczny. Nie tylko śpiewają przyśpiewki, ale także grają charakterystyczne melodie. Od najmłodszych lat uczą się folkloru góralskiego. W zespół kapeli góralskiej wchodzą czterej muzykanci. Najbardziej doceniany jest prymista, który grywa melodię prowadzącą. Od prymisty i jego odrębności muzycznej, zależy specyfika całej kapeli. On głównie układa zestaw "muzyki". Poza tym, w dawnej gwarze góralskiej "muzyka" (ten muzyka) oznaczało właśnie prymistę.
22/08/09, 07:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.