Co to jest szafir? - konieczne informacje

Szafir stanowi odmianę korundu, a więc najtwardszego naturalnie występującego kamienia (pod względem twardości plasuje się na drugim miejscu, zaraz po diamencie). Nazwa pochodzi z łacińskiego “sappheiros”, oznaczającego niebieski kolor. Najczęściej bowiem spotyka się go w tej barwie, aczkolwiek można go również odnaleźć w innej tonacji kolorystycznej (np.: białej, jasnoróżowej, fioletowej, purpurowej, zielonej, szarej, brunatnej lub czarnej), co zawdzięcza występowaniu takich pierwiastków takich jak: wanad, tytan, magnez, chrom oraz żelazo.

Szafir może być również bezbarwny. Wtedy określa się go mianem leukoszafiru.
szafir
Napisał: Tim Evanson
Na podstawie: http://www.flickr.com
Szafir cieszył się zainteresowaniem już w starożytności, kiedy uchodził nie tylko za symbol zamożności, ale też długowieczności, spełnionej miłości, uczciwości, mądrości oraz przyjaźni z innymi ludźmi. W późniejszym czasie nazywano go “królem klejnotów”, a jego sławę potwierdza tzw. Szafir Świętego Edwarda, umieszczony w środku krzyża zdobiącego koronę przywódców Wielkiej Brytanii. Szlachetny kamień tworzy zazwyczaj kryształy, które przyjmują postać pseudoheksagonalnych słupów i bipiramid. Na ich ścianach dostrzegalne stają się poprzeczne zbrużdżenia.

Wejdź na moje hiperłącze - tam czeka na Ciebie nowa dawka rewelacyjnych artykułów. Nie odkładaj tego na później! Będzie fajnie, jeżeli pozostawisz swą opinię.

Z powodu właściwości – wytrzymałość, ścieralność jak również różnobarwność znalazł szerokie zastosowanie w jubilerstwie, przy wyrobie drogocennej biżuterii (pierścionków, wisiorków, kolczyków, broszek), jak także w przemyśle precyzyjnym, przy wytwarzaniu laserów (szafir z domieszką tytanu stanowi ośrodek czynny lasera) lub gramofonowych igieł. Co więcej, szafir stosowany jest w medycynie naturalnej i estetycznej.


Kolejne treści

Czy pierścionki z bursztynem bywają śliczne i czy też każda niewiasta może je wkładać?

t-shirty
Na podstawie: http://koszule-meskie.sklep.pl/
Od wieków wiadomo, że jantar to kamień leczniczy. Istnieje również legenda, że w bursztynie są zaklęte tajemnicze moce, które odstraszają nie tylko złe moce, ale też wyciągają z ciała dolegliwości oraz ich zapowiedzi.

W pierwszej z wymienionych pomaga w walce z wadami wzroku, problemach z dziedziny dermatologii, zwalczaniu infekcji, przeziębień, stanów podgorączkowych , wyciszeniu organizmu oraz pozbyciu się kłopotów z zaśnięciem. Z kolei w we wspomnianej medycynie estetycznej, używa się go w trakcie przeprowadzania zabiegu termoliftingu (stosuje się tu urządzenie z szafirowym kamieniem, wbudowanym w jego głowicę).

W związku z tym, iż istnieje kilka podobnych do niego minerałów, czasem bywa z nimi mylony. Wśród nich wymienia się głównie cyrkon, kyanit, topaz, tanzanit albo indygolit. W celu wyzbycia się wszelkich wątpliwości poleca się przeprowadzenie testu twardości. Badaniu mogą podlegać też gęstość, widmo absorbcji (powstające w okresie przechodzenia promieniowania elektromagnetycznego przez ośrodek absorbujący promieniowanie o wyznaczonej długości fal) i właściwości optyczne.
20/08/12, 08:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.