Na jakie rzeczy zwracać uwagę wybierając obiektyw? Co jest ważne? Jakie parametry posiadają największe znaczenie?

Wybór właściwego obiektywu do aparatu to dla niejednego miłośnika fotografowania naprawdę nie jest proste zadanie. Najczęściej więc jest tak, iż zakupiliśmy lustrzankę wraz z obiektywem kitowym. Zaraz się niestety przekonujemy, iż to dla nas za mało, dlatego też nasuwa się pytanie, jakiego typu obiektyw kupić, żeby spełniał najważniejsze wymagania.

Fotograf
Jeśli chodzi o obiektyw to przede wszystkim ważna jest ogniskowa. Decyduje ona o efektywnym polu widzenia, to znaczy o przybliżeniu. Profesjonalnie określa się to właśnie jako ogniskową, ale dla amatora lepiej jak powie się o kątowym polu widzenia. Na przykład, obiektyw o ogniskowej 40 milimetrów daje nam innego rodzaju pole widzenia, jak będzie podłączony do body o matrycy z mnożnikiem ogniskowej, jeszcze inne zaś, gdy podłączy się go z aparatem o matrycy małoobrazkowej. Jeżeli odwiedzamy sklep fotograficzny i wiemy, iż mamy z tym problem to bez wątpienia dobrze jest zapytać sprzedawcy, ponieważ jest to rzecz na początku dość trudna - .


Kolejne treści

Nikon-lampy błyskowe

Gdy kupujemy sprzęt fotograficzny, to musimy pamiętać o tym, że będzie trzeba wydać sporo kasy. To nie są tanie rzeczy. Jeżeli na przykład trzeba kupić lampy błyskowe nikon, to należy pamiętać, że są to koszty.

Następnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Określana jest ona przy pomocy przesłony. Opisujemy ją za pomocą parametru f/, choć często spotkać można ją także w postaci liczby po ukośniku, dajmy na to 90/2.8. Definicyjnie, wartość przesłony jest wynikiem podzielenia ogniskowej przez fizyczną średnicę otworu względnego. Im ta liczba jest mniejsza, tym obiektyw jest bardziej jasny. W jaki sposób to rozumieć? Przykładowo model 20 milimetrów f/1.4 będzie trochę bardziej jasny niż 20 mm f/2.0. Ostatnim bardzo ważnym parametrem jest mocowanie. Od tego tak właściwie zależy, czy będzie można podczepić sprzęt do naszego aparatu czy raczej nie będzie to możliwe. Jak poszukiwać będziemy markowych obiektywów, czyli zrobionych przez producenta naszego aparatu, to raczej nie ma z tym problemu.

Po prostu Nikon dopasujemy do Nikona, przykładowo Sigma 70 300 Nikon - polecany sklep Sigma ProCentrum. Identycznie canon do Canona, jak również Pentax będzie pasował do Pentaxa. Natomiast powinniśmy zwrócić uwagę na obiektywy manualne, ponieważ bardzo duża część nie będzie pasowała do współczesnych lustrzanek. Jeśli będziemy myśleć o tych trzech wytycznych to jest spora szansa, iż kupimy całkiem profesjonalny obiektyw, jakie będzie idealny dla naszych potrzeb.
19/03/30, 13:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.